Ko nastopi smrt

Dosegljivi smo 24 ur na dan, 7 dni v tednu. Na vsakem koraku vam bomo predstavili možnosti, ki so vam na voljo. Dali vam bomo čas, ki ga potrebujete, da boste lahko sprejeli prave odločitve.

24-urna dežurna služba: 041-756-128

PRIJAVA POGREBA

Za urejanje prijave pogreba bomo potrebovali:

  • OSEBNI DOKUMENT pokojne osebe (osebna izkaznica, potni list, vozniško dovoljenje).
  • FOTOGRAFIJO za objavo osmrtnice (splet) in za uokvirjeno povečavo fotografije v poslovilni vežici.
  • ZDRAVNIŠKO POTRDILO IN POROČILO O SMRTI v primeru, da je do smrti prišlo na domu.

V primeru smrti na domu prijavo smrti na pristojnem matičnem uradu uredimo mi.

V primeru smrti v bolnišnici ali domu starejših občanov prijavo smrtni uredi ustanova.


SMRT NA DOMU

Če je do smrti prišlo na domu morate svojci najprej obvestiti pristojno zdravniško službo, da opravi mrliški ogled. Po opravljenem mrliškem ogledu in izdanem zdravniškem potrdilu o smrti obvestite naše podjetje. Naše podjetje bo preminulega odpeljalo v hrambo, v primeru zahtevane obdukcije pa na patološki oddelek. Ob prevzemu pokojnika na domu bomo od vas zahtevali poročilo o vzroku smrti, osebni dokument pokojnika in oblačila (v primeru pogreba s krsto).

SMRT V DOMU STAREJŠIH OBČANOV ALI BOLNIŠNICI

Če je smrt nastopila v bolnišnici, v domu starejših občanov, zdravstvenem zavodu ali kateri od drugih ustanov obvestite samo nas. Mi nato uredimo vse podrobnosti z ustanovo kjer je pokojni umrl, ki so potrebne.


Po izvedenih osnovnih ukrepih se oglasite pri nas, kjer vam bomo nudili podporo in vam pomagali pri načrtovanju pogreba ter izvedbi v skladu z vašimi željami.

Uredili bomo:

  • Prijavo pogreba upravljalcem pokopališč,
  • obvestimo duhovnika,
  • organiziramo pevce, trobentača, govornika, fotografa ipd.,
  • uredimo objave osmrtnic na radiu in brezplačno objavo osmrtnice na naši spletni strani.

 


POGREBNINA IN POSMRTNINA

Pravica do izredne denarne socialne pomoči, kot pomoč pri kritju stroškov pogreba (pogrebnina) in pravica do enkratne izredne denarne socialne pomoči po smrti družinskega člana (posmrtnina) sta obliki izredne denarne socialne pomoči.

Pravici se uveljavljata na podlagi Vloge, katero vam pomagamo izpolniti v našem podjetju. Vlogo je potrebno oddati na katerem koli Centru za socialno delo (CSD) v Republiki Sloveniji v roku enega leta po smrti vašega bližnjega.

Višina pogrebnine znaša 969,76 €, višina posmrtnine pa 484,88€.


beauty_home_slide2_dots

Vrste pokopov

Klasičen pokop s krsto je tradicionalna in spoštljiva oblika slovesnosti, ki omogoča družini in prijateljem, da se poslovijo od svojega ljubljenega na poseben način. Pri tem postopku je telo umrlega položeno v krsto, ki je nato pokopana v zemljo. Klasični pokop s krsto je globoko koreninjen v tradiciji in omogoča spoštovanje do preminulega. Pokop se opravi po preteku najmanj 36 ur od nastopa smrti na podlagi Potrdila o smrti in Poročila o vzroku smrti.

Pokop pokojnika v žari, znan tudi kot kremacija, je sodoben in vse bolj priljubljen način slovesnosti. Upepelitev pokojnika se opravi v upepeljevalnici v Mariboru ali ljubljanskih Žalah. Preminuli je pietetno položen v leseno krsto za upepelitev in oblečen v ekološki talar. Tik pred upepelitvijo opravi zdravnik sodne medicine ali pooblaščeni zdravnik še kontrolni pregled in potrdi identiteto pokojnika. Nastali pepel shranijo v posebno posodo-osnovno žaro. Osnovno žaro se položi v okrasno žarno školjko, ki jo svojci izberejo pri pogrebnem podjetju. Pred kremacijo se svojci lahko poslovijo od preminulega v upepeljevalnici.

RAZTROS PEPELA NA POKOPALIŠČU

Na pokopališčih je določen poseben prostor za raztros pepela, kjer se raztrosi pepel v posebni žarni školjki, kateri se odpre dno. Duhovnik opravi ustrezen del pogreba in pogrebno mašo pred samim raztrosom, v poslovilni vežici, cerkvi ali ob žari pokojnega, a na samem sprevodu pepela do mesta raztrosa in pri raztrosu ne bo prisostvoval. Raztros pepela je mogoč na naslednjih pokopališčih: Radenci, Kapela, Kog, Razkrižje, Ljutomer in Križevci pri Ljutomeru.

RAZTROS PEPELA ZUNAJ POKOPALIŠČA

Za raztros posmrtnih ostankov pokojnika zunaj pokopališča potrebujete soglasje pristojnega občinskega organa. Raztros je mogoč v gozdovih, na travnikih, poljih, v reke ali potoke.

RAZTROS POSMRTNIH OSTANKOV V MORJE

Po oddaji vloge za dovolitev raztrosa zunaj pokopališča je potrebno podati tudi vlogo še na Upravo RS za pomorstvo v Kopru, ki določi lokacijo in dan raztrosa v skladu s plovbnimi omejitvami.

Soočanje s smrtjo bližnjega ni nikoli preprosto. Kdo nam lahko pomaga? Večina ljudi najde podporo in tolažbo v družini, med prijatelji. Če menite, da se s smrtjo ne soočate najbolje, se pogovorite s splošnim zdravnikom. Izgubo ljubljene osebe še težje razumejo otroci, zato je dobro, da se z otrokom pogovorimo iskreno in predvsem – čim bolj razumljivo.